Regularne badania profilaktyczne to fundament zdrowia każdej kobiety. Choć cytologia wciąż pozostaje jednym z najważniejszych badań ginekologicznych, warto pamiętać też o kilku innych kwestiach. Raz w roku warto sprawdzić nie tylko stan narządów rodnych, ale także krew, hormony i inne parametry, które mogą pomóc w wykryciu niepokojących zmian na wczesnym etapie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.Regularne badania ginekologiczne to podstawa profilaktyki zdrowia kobiet Morfologię warto uzupełnić dodatkowymi badaniami z krwi, w tym m.in. CRP Sprawdź poziom hormonów, by zadbać o zdrowie tarczycy
Palenie papierosów to groźny nałóg. Może nie wpływa na naszą psychikę, ale niszczy zdrowie fizyczne. Zwiększa ryzyko chorób serca, nowotworów i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wymowne ilustracje na ten temat znajdują się na paczkach papierosów, a mimo wszystko wiele osób je kupuje.Mimo świadomości zagrożeń, ludzie kupują papierosy, bo właśnie tak działa uzależnienie. Niektórym w pewnym momencie udaje się zerwać z tym nałogiem, inni są bezradni. Oni jednak mogą zwrócić się po pomoc. Wsparcie finansowane jest w dodatku przez NFZ.
Tylko do końca kwietnia będziemy mogli skorzystać z dotychczasowego programu profilaktycznego kierowanego do osób po 40. roku życia. Od maja ruszy nowy program kierowany tym razem do wszystkich dorosłych pacjentów.
Gastroskopia nie należy do najprzyjemniejszych badań. Z tego względu wiele osób wciąż ją odkłada, zwłaszcza wtedy, kiedy generalnie dobrze się czuje. A w „pewnym” wieku, czyli około 45. roku życia, warto wykonać gastroskopię profilaktycznie. Jest natomiast kilka takich objawów, jakie powinny nas zaalarmować i zmobilizować do gastroskopii jeszcze wcześniej – m.in. uporczywa zgaga lub bóle brzucha. Co jeszcze?
Cyfryzacja, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz promocja profilaktyki to najważniejsze wyzwania, stojące przed Polską Polska podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ważnym elementem stanie się również opracowanie nowej dyrektywy tytoniowej i polityki lekowej w UE. W czasie debaty zatytułowanej „Polityka i profilaktyka zdrowotna w świetle polskiej prezydencji w Radzie UE oraz trendów, technologii, regulacji”, która odbyła się w ramach ESG Sustainability Forum Go to the Future 2024 eksperci pochylili się nad zagadnieniami, które mają być wyznacznikiem drogi podczas prezydencji Polski w Radzie UE.
Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną umieralności w Polsce 1 . Jednocześnie świadomość dotycząca profilaktyki pierwotnej i wtórnej, która może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia jest wciąż niewystarczająca. Eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja” wskazują na rehabilitację kardiologiczną jako niezbędny element opieki nad pacjentem po incydentach sercowo-naczyniowych. W tym celu opracowali specjalny program KardioRehab składający się z 4 filarów: zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz regularnego stasowania leków. Stanowią one potwierdzone metody skutecznie redukujące zachorowalność i ryzyko ponownych hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale też są doskonałym narzędziem w profilaktyce pierwotnej.
W ramach programu Profilaktyka 40 Plus możesz skorzystać z bezpłatnego pakietu badań. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc wziąć w nim udział? Tłumaczymy.