Gastroskopia nie należy do najprzyjemniejszych badań. Z tego względu wiele osób wciąż ją odkłada, zwłaszcza wtedy, kiedy generalnie dobrze się czuje. A w „pewnym” wieku, czyli około 45. roku życia, warto wykonać gastroskopię profilaktycznie. Jest natomiast kilka takich objawów, jakie powinny nas zaalarmować i zmobilizować do gastroskopii jeszcze wcześniej – m.in. uporczywa zgaga lub bóle brzucha. Co jeszcze?
Cyfryzacja, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz promocja profilaktyki to najważniejsze wyzwania, stojące przed Polską Polska podczas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ważnym elementem stanie się również opracowanie nowej dyrektywy tytoniowej i polityki lekowej w UE. W czasie debaty zatytułowanej „Polityka i profilaktyka zdrowotna w świetle polskiej prezydencji w Radzie UE oraz trendów, technologii, regulacji”, która odbyła się w ramach ESG Sustainability Forum Go to the Future 2024 eksperci pochylili się nad zagadnieniami, które mają być wyznacznikiem drogi podczas prezydencji Polski w Radzie UE.
Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną umieralności w Polsce 1 . Jednocześnie świadomość dotycząca profilaktyki pierwotnej i wtórnej, która może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia jest wciąż niewystarczająca. Eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja” wskazują na rehabilitację kardiologiczną jako niezbędny element opieki nad pacjentem po incydentach sercowo-naczyniowych. W tym celu opracowali specjalny program KardioRehab składający się z 4 filarów: zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej, wsparcia psychologicznego oraz regularnego stasowania leków. Stanowią one potwierdzone metody skutecznie redukujące zachorowalność i ryzyko ponownych hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale też są doskonałym narzędziem w profilaktyce pierwotnej.
W ramach programu Profilaktyka 40 Plus możesz skorzystać z bezpłatnego pakietu badań. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc wziąć w nim udział? Tłumaczymy.